Hells Kitchen Artists Guild Presents HK Artist Festival:

8th Annual Hell’s Kitchen Artists in Studio Tours Free Art Festival Weekend! May 13th-15th

Sat-Sun 12-6PM: Self Guided Midtown West Culture Journey & Art Crawl ~ 200 Stops!

See/meet art(ists) in home, studio, galleries, flea market, numerous local biz…

During the 1 million strong 8th Avenue International Food Festival!

Fri-Sun 6PM-4AM
(see full SCHEDULE BELOW: FREE GALAS for 3 nights!)

Join 3 All-Evening Parties with Continual Shows, Bands from every genre, Drama, Comedy, Body Art, Magic, Eccentric Acts, Djs/Dance, even Free desserts & snacks + More!!!

Friday & Saturday & Sunday at Tobacco Road 355 West 41st Street (just east of 9th Avenue)

 

Find here the 2016 Interactive Smartphone & Devices ready MAP! Also, Scroll Down to See/Download the 13″ x 19″ sided Print Map and the Events/Performance Schedule!

 

 

Click here to Download 2016 Hell’s Kitchen Artists In Studio Tours / 2 Sided Map & Festival Guide



Evening Schedule: Parties/Performances 6 PM-4 AM.

The Dream Team of NYC Energy, expressive refinement, emotional catharsis & entertainment extravagance, musical, theatrical & magical. 

Sharneka Wright, Belly Dancing Nightly.

Mingling amongst the audience: Body Art: Londell Nugent (also Balloon Art), Mom Margie Nugent & Co. bring Dancers, optional Top/Gourmet Quality Body Painting for Guests!  DJ Transaction on the (set) breaks. Brandon Williams, Magician: Sideshow, 10 in 1 Circus Carny-Strolling Magic.  Homemade cup cakes by Julie Worthington & mucho free snacks, desserts + hot dogs! First Alternates, Polynice, Live Artist, Acrylic on Canvas  Joe Mauricio, Dionysian Karma-Dharma Teacher.  Long Form Comedy.  “Darkness at the Edge of Time”.  Raja RG- Comedic Hip Hop & Rap.  Joe Mauricio, Dionysian Karma-Dharma Teacher.  Long Form Comedy.  “Darkness at the Edge of Time”.

MC “Odd Leader” Michael Marcus Felber Hosts..

May(be)…Lucky Friday the 13th!

6:00-7:00   Karolina Rose-Singer Songwriter, Acoustic Soul/Retro-Pop.
Newborn-Alternative Rock.NSinger-Songwriter,  Acoustic Soul/Retro-Pop 7:00-7:15  Qui The Last Word #TCR- R & B.
7:15-8:15  Karen Davis- Blues & Avant-Garde inflected Indie Rock.
8:15-9:00  Rachel Mari Hendricks-  Acoustic-Pop, R & B + Country.  
9:00-10:00  Mikaelle Aimee Cartright- Folk & Soft Rock Guitar Charmer.
10:00-10:20 Treetop- Positive Hip Hop Speaker.
10:20-10:40  Brandon Williams- Magician: Sideshow, 10 in 1 Circus Carny.
10:40-11:00  Astral Knife- Jenny & Erik Gonzalez-Blitz Experimental Noise/Sound Collage.
11:00-12:30 DJ Transaction- EDM: Trance, Tech House, Electro-House, Dubstep, Trap, Dance.
12:30-1:30 The Marquis De Sound Oscar Acevedo Soulful/Tech/Jackin’ & Funk…House!
1:30-2:30  Rick Rocker- Pop/Rock Singer/Songwriter/Guitarist.
1:30-2:30  Newborn- Alternative Rock .
2:30-3:00  Ghost of Burnt Almonds…Great Rock Group & Name gets their set covered.
3:00-3:25 Glorious Life- Hip Hop/Pop/Universal.
3:25-4:00 Chi the Energy- Pop, Hip Hop, R & B + Poetry. 

Saturday May 14th:

6:00-7:00 StarMan Nick Addeo and Rockstar Sissy- Pop Rock Funk/Punk, Originals & Covers.
7:00-7:15  Armand Ruhlman-  Dramatic Spoken Word.
7:15-7:40  Treetop- Positive Hip Hop Speaker. 7:40-8:00 Tanta Zawadi-Performance Poetry with Musical Accompaniment.
8:00-8:05  Zaynap Zub-  Gypsy Dance “Nostalgic of Love”.
8:05-8:25  Mr. Paul Page Jr.- R & B, Hip Hop, “Fun Life Appreciation, Clean Cut Music”.
8:25-8:35  Lavish Jay- Hip Hop.
8:35-8:45  T Rebel and Jimmy Ferrel the Unphased Project.
8:45-9:30  Karen Davis- Blues & Avant-Garde inflected Indie Rock.
9:30-10:00  Suki Rae- Classical/jazz/world/flutist.
10:00-10:35  Karolina Rose-Singer-Songwriter, Acoustic Soul/Retro-Pop.
10:35-11:00 11:00-12:00  DJ Transaction- EDM: Trance, Tech House, Electro House, Dubstep, Trap, Dance
12:00-12:30  Haidi Khalid Haidi– R & B, Rock & Roll  & Worldwide Western Music. 12:30-12:50  TBD: Surprise Band of He(art)felt F(r)iends: Musical Mystery Amalgamation.
12:30-1:15   Chi the Energy- Pop, Hip Hop R & B + Poetry.
1:15-1:30 Michael Marcus Felber- Song, a Capella Blues-i-f(r)ied Folk/Rock.  1:30-2:00  Septimus the Great- EDM/Dance/Hip Hop, High Energy Dance Group of 4!
2:00-2:25
  Shaney Poo- Fusion of Hip Hop, Pop, R&B, Soul & Rock. “B.L.A.C.POP” is an acronym for “Becuz Love Always Conquers”.
2:25-2:30  DJ Transaction Spins with Gentle Guest Improvisatory Instrumental stylings.    
2:30-3:30  Rick Rocker- Pop/Rock singer/songwriter/guitarist.
3:30-4:00  Rocker’s Mystery Multi-Musical Genre Jam.
First Alternate: Mutiya Vision  Stand up Comedy & Spoken Word!

Sunday May 15th:

6:00-7:00  The U.S. Americans- Starship Rock
7:00-7:20  Dr. Sue Horowitz-  Singer-Songwriter-Poet-Playwright-Performer.With 3 small Prints.
7:20-7:25  Zaynap Zub-  Gypsy Dance “Tango of Paris”.
7:25-8:00  Rachel Mari Hendricks- Acoustic Pop, R & B +Country.
8:00-8:15  Arianne Benford Poetry reading.
8:15-9:00  Karolina Rose- Singer-Songwriter,  Acoustic Soul/Retro-Pop.
9:00-10:00  Rick Rocker- Pop/Rock singer/songwriter/guitarist.
10:00-10:40 “Patoirlove”- Eclectic Electronic Indie Rock, Mandolin/Guitar, Female Vocals.
10:40-11:40  StarMan Nick Addeo and Rockstar Sissy Pop Rock Funk/Punk, Originals & Covers.
11:40-12:25 Nessa- Indie Rock
12:25-1:00 Septimus the Great- EDM/Dance/Hip Hop, High Energy Dance Group of 4!
1:00-1:40 Aaron Alexander- Klezmar Music.
1:40-2:25  Dylan Roddick-Primal Punk Rock Jazz/Pop.
2:25-2:40  T Rebel and Jimmy- Ferrel the Unphased Project- Rock/Pop/Hip Hop.
2:40-3:30  Baharat Michael Burdi– Middle Eastern/Fusion.
3:30-4:00  HK: ArtiST Festival ’16: The (Swan) Song Remains the Same-Closing Jam.